VRF SİSTEMLERİ

VRF SİSTEMLERİ

VRF SİSTEMLERİ

VRF NEDİR 

VRF adı Variable Refrigerant Flow (Değişken Debili Soğutucu Akışkan) kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Klima sisteminin iç ünitelerine giden soğutucu akışkan miktarının, elektronik kontroller vasıtasıyla ayarlanarak, her odaya ihtiyaç duyduğu kadar gönderilmesi prensibiyle çalışır. Bu sayede yüksek enerji tasarrufu sağlanır.

VRF SİSTEMİNİN AVANTAJLARI

VRF sistemlerde tek bir dış üniteye birden fazla iç ünite bağlanabilir. Bu sayede dış ünite sayısının azalmasıyla maliyet yönünden bir avantaj sağlanırken, çok sayıda dış ünitenin oluşturacağı yer sorunu ve görüntü kirliliğinin önüne geçilmiş olur. Dış ve iç üniteler arasındaki bağlantı tek bir bakır boru hattı ile sağlanır. Bu hem borulamayı azaltacağından maliyetleri düşürür, hem de montajı hızlandırıp kolaylaştırır.
VRF sistem elektronik kontrollü olduğu için yüksek enerji tasarrufu sağlar. Dış ve iç hava sıcaklıkları sürekli ölçülerek kullanıcının istediği sıcaklık değerine ulaşmak için sistem elektronik vanalarının açıklığını ayarlar.
Dış ünitelere bağlanan iç üniteler farklı tiplerde olabilir. Aynı sistemde hem duvar tipi hem de kaset tipi iç ünite bulunabilir. Bu yönüyle esnek çözümler sağlar.
VRF sistem çok uzun borulama yapmaya izin verir. Özellikle çok katlı binalarda dış ünitelerin çatıya konulmasıyla yerden tasarruf sağlar. Ara kat çözümlerine imkan verir.
VRF sistemin çalışma aralığı geniştir ve çok hassastır. HITACHI VRF Sistemler -20°C ’de ısıtma, 54°C ‘de soğutma yapabilir ve kullanıcıya istediği sıcaklık değerini ± 0.5°C hassasiyetle sunar.
İşletilmesi için özel eğitim almış personel gerektirmez. Otomatik kontrolü yüksek olduğundan işletilmesi oldukça basittir.
Kazan/Su Soğutma Grubu gibi sistemlere göre daha az yer kaplar. Baca/Kule gibi ek ihtiyaçları yoktur. Daha sessiz çalışır ve çok hızlı bir şekilde devreye girer. Bodrum gibi atıl hacimleri işgal etmez.